Fizioterapeutski tehničari obrazuju se u obrazovnom sektoru Zdravstvo i socijalna skrb. Osim medicinskog tehničara, farmaceutskog tehničara i njegovatelja, fizioterapeutski tehničar najtraženiji je obrazovni profil (zvanje) kako u Republici Hrvatskoj tako i u cijeloj Europskoj uniji.
Obrazovanje fizioterapeutskog tehničara u području zdravstva, osim zajedničkih svrha i zadaća u sustavu srednjoškolskog obrazovanja utvrđenih zakonom, kod polaznika ima svrhu stjecanje znanja, razvijanje vještina i osposobljavanja za poslove i zadaće u području fizikalne medicine i rehabilitacije preko općeobrazovnog i strukovnog obrazovnog programa.
Naziv zanimanja: Fizioterapeutski tehničar/ka
Svrha
Svrha je ovog programa stjecanje znanja i vještina te osposobljavanje učenika u području fizikalne medicine i rehabilitacije.
Zadaće
Učenici se osposobljavaju za poslove i zadaće u sklopu navedenih terapija, tehnika i postupaka:
- hidroterapije
- termoterapije
- kinezioterapije
- elektroterapije
- krioterapijskih postupaka
- kineziometrijskih ispitivanja
- masažnih tehnika
Opis poslova fizioterapeutskog tehničara
Fizioterapeutski tehničari pomažu bolesnim i ozlijeđenim osobama u povećanju pokretnosti, ublažavanju boli te sprečavanju i ublažavanju trajnih posljedica bolesti i ozljeda. Njihovi su pacijenti bolesnici s ozljedama glave i kralježnice, prijelomima, upalom zglobova, moždanim udarom, bolovima u križima te s bolestima živčanog, krvožilnog, dišnog sustava i drugih tjelesnih sustava. Uloga fizioterapeuta proširuje se i na sprečavanje bolova i bolesti sustava za kretanje poučavanjem ljudi o pravilnom držanju i kretanju te savjetovanjem o uređenju okruženja (stolaca, radnih površina, pomagala).
Radni uvjeti
Fizioterapeutima radni uvjeti uvelike ovise o vrsti posla, mjestu zaposlenja i stanju u samim ustanovama. Fizioterapeuti mogu raditi u zdravstvenim ustanovama na dobro opremljenim rehabilitacijskim odjelima sa svim potrebnim pomagalima, dvoranama i bazenima ili odlaze k pacijentima koji leže u jedinicama intenzivne skrbi ili na bolničkim odjelima. Mnoge vrste fizikalne terapije mogu provoditi i u bolesnikovu domu.
Poželjne osobine
Važna osobina fizioterapeuta jest strpljivost, jer se rezultati fizikalne terapije vide tek nakon marljiva i uporna rada s pacijentom. Pritom fizioterapeut mora biti kadar pružiti podršku i poticati aktivno sudjelovanje, osobito kada pacijent posustaje i želi odustati jer mu je preteško ili je depresivan. On također mora biti kadar dobro zapaziti pacijentove reakcije i potrebe, kako bi mogao primjereno prilagođavati ciljeve terapije te način i ritam rada. Komunikacijske vještine i sposobnost razumijevanja pacijentove situacije preduvjeti su za stvaranje odnosa povjerenja i prenošenje uvjerljivih poruka o važnosti i učinkovitosti terapije. Za obavljanje poslova fizioterapeuta nije potrebna osobita snaga, ali su važne izdržljivost i dobra kondicija.
Srednje obrazovanje i studij
Fizioterapeuti se školuju u srednjim školama i na visokoj zdravstvenoj školi. Nakon godinu dana pripravničkog staža polažu stručni ispit u Ministarstvu zdravstva RH. Oko 50% srednjoškolskog programa čine opći predmeti. Za stručni dio programa provodi se teorijska i praktična nastava – uglavnom u bolnicama. Nakon završetka srednje škole stječu naziv fizioterapeutski tehničar, a mogu se zaposliti u rehabilitacijskim centrima, bolnicama i domovima umirovljenika.
Nakon završetka studija stječe se naziv viši fizioterapeut. U ovom trenutku ovo je najviša razina obrazovanja fizioterapeuta, pa su mogućnosti zapošljavanja i napredovanja velike.
Uvjeti za upis
Za upis u program prekvalifikacije za zanimanje fizioterapeutski/a tehničar/ka polaznik mora imati završenu srednju školu i liječničko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti. Za polaznike koji se upišu u program prekvalifikacije izvršit će se uvid u svjedodžbe te nastavne planove i programe vrste škole koju su prethodno završili. Pri tom uvidu utvrditi:
- razlike i dopune opće obrazovnih sadržaja koje polaznik treba polagati
- razlike i dopune strukovnih sadržaja koje polaznik treba polagati
- praktični dio nastave koju polaznik treba obaviti
Prije početka izvođenja nastave svaki polaznik dobiva Rješenje o priznavanju i Odluku o obvezi polaganja razlikovnim i dopunskim ispitima, iz koje je vidljivo koji mu se predmeti priznaju i koje obveze ima u svezi svladavanja programa prekvalifikacije.
Dokumentacija potrebna za upis
- Razredne svjedodžbe završene završene škole (originali)
- Domovnica (kopija) Rodni list (kopija)
- Osobna iskaznica (kopija)
- Liječničko uvjerenje (medicina rada) u originalu.
Prijave zaprimamo svakodnevno, a službeni upis obavljamo nakon objavljenog natječaja za upis.
Trajanje programa i način izvođenja nastave
Trajanje obrazovanja: 2 613 sati
STRUKOVNO-TEORIJSKI PREDMETI |
---|
Elektronika |
Anatomija i fiziologija |
Uvod u rehabilitaciju |
Osnove zdravstvene njege |
Osnove kineziologije |
Masaža |
Kineziterapija |
Fizikalna terapija |
Zdravstvena psihologija |
Socijalna medicina |
Patofiziologija |
Klinička medicina |
Dermatologija |
Prva pomoć |